Akce

Chceš někam vyrazit a hledáš inspiraci?

Hlas a dech (nejen) k porodu

pondělí 10:00 – 11:30, A centrum: Vítkova 10, Karlín, Praha 8

Termíny: 16/9, 23/9, 30/9, 14/10, 11/11, 25/11 2019.

 

Dech je život. Dech a hlas spolu úzce souvisí a přímo rozhýbávají vnitřní sílu v těle. Mohou Ti pomoci být vědomě v kontaktu s Tvým tělem, prožíváním a miminkem. Můžeš objevit, jak s pomocí hlasu a dechu harmonizovat svůj systém – tělo, mysl, prožívání a to za… Hlas a dech podporují komunikaci s miminkem.

Co zažijeme:

– Hlas a dech k uvolnění.

– Hlas a dech k vnímání bránice, pánevního dna a jejich vědomého používání (nejen) v těhotenství a při porodu.

– Hlas a dech pro komunikaci s miminkem.

– Klidová rezonanční zpívání /samohlásky, slabiky, jednoduché písně/.

– Spojení hlasu a dechu v pohybu – tanec a jógové pozice v těhotenství a při porodu.

– Najdi si uspávanky a jemné písně, které nás uvolňují a harmonizují Tebe i miminko.

– Krátká relaxace pro odpočinek a komunikaci s miminkem.

 

Přihlášky: www.acentrum.eu/rozvrh 

(na webu na levé liště přihlášení online /rozvrh/)

Cena: Platí se A centru, 240 Kč, nebo na permanentce 1,5 okna.


Více o kurzu:

Hlas a dech mohou být nástroje k poznání sebe sama – těla, fungování mysli, prožívání a tím, kdo skutečně jsme (kdo je já?). Všimla sis někdy, když dozpíváš dlouhé táhlé písně, jak je uvnitř Tebe ticho a klid?

V těle se nachází bránice a pánevní dno. Je to pumpa, kterou i u porodu budeme používat. Rozhýbáváme skrze ni uvnitř těla obrovské množství energie. Zpěváci skrze tuto pumpu a další prostor těla / hrudník, krk a hlasivky, hlavu a ústní dutinu/ rozhýbou zvuk tak, že dokáže znít až 5 km daleko (Ema Destinnová) nebo rozezvučí velký sál Národního divadla. Tělo se stává rozezvučeným prostorem neboli kanálem, který má určitá místa /brány/, skrze která se síla násobí, rozezvučuje a kultivuje /pánevní dno, bránice, hlasivky, dutina ústní s horním patrem, zuby a ústy…/. Zpěvák ji pak směřuje ven do prostoru před sebe nebo kolem sebe.

Při porodu se tělo stává porodním kanálem a proud energie prochází směrem dolů. Porod je někdy připodobňován k bouři, která prochází tělem mámy. A právě umět používat hlas a dech vědomě, může být velkou podporou. Poznávej a naslouchej svému systému a objev jak se maximálně uvolníš a jak svaly ve Tvém těle stahují. Poznej, jak tento princip funguje také při prožívání – pocity, emoce. Všimla sis, co se děje v náročných situacích, kdy se celý systém stahuje a ty cítíš bolest? Můžeš poznat, jak se taková bolest mění v tlak a ty ho pozoruješ a už nejsi bolestí?

Další krok je vnímat miminko a jeho signály, naučit se s ním komunikovat a nechat se jeho impulzy poté vést při porodu. Můžeš si najít zvuky a písně, které ho uklidňují a navozují stav plného bezpečí a klidné síly, radosti a štěstí. Písně, které mu budeš zpívat před spaním. Miminko rozpoznává po porodu hlas maminky, tatínka. I prostředí, ve kterém se cítí milovaně, bezpečně. Pozná známý zvuk i rok po porodu, aniž by se s ním po porodu znovu setkalo. Taková píseň ho může provázet a uklidňovat (dodávat kuráž) celý život.

Naslouchej sobě a miminku a poznávej, jak se skrze vědomý dech a hlas harmonizuješ, zklidňuješ a Tvá vnitřní síla roste. Buď v kontaktu se svou vnitřní silou, svým tělem. Buď v kontaktu se svým miminkem.

Nejsi-li těhotná, můžeš tento kurz navštívit a hlouběji poznat své tělo, pracovat se svým vnitřním dítětem.  Naplno začni používat prostor břicha /těžiště, haru/ pro tvorbu projektů, pro život, pro rovnováhu v životě. Naplno poznej svou vnitřní sílu a její aktivaci.


Inspirace od Štěpánky:

Rozhovor v Maminkáři, Děti a hudba, muzikoterapie.